PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1038}

Dawno temu w Ameryce

Once Upon a Time in America
8,2 114 822
oceny
8,2 10 1 114822
8,6 32
oceny krytyków
Dawno temu w Ameryce
powrót do forum filmu Dawno temu w Ameryce

Niestety mnóstwo dziur w fabule, bardzo dużo niedopowiedzianych wątków wiele przydługich scen
niepotrzebnych dla rozwoju akcji, główni bohaterowie bardzo odpychający (scenY gwałtu dla mnie
przekreślają Noodlesa) i puenta, która tak naprawdę nie wiadomo co oznacza. Niestety wciąż
odnosiłem wrażenie jakby reżyser na siłę chciał stworzyć swoją wersję Ojca Chrzestnego,
absolutnie nie licząc się z widzem i jego cierpliwością. I mówię to jako osoba uwielbiająca wolne
tempo i długi czas trwania w filmach.
Dobry klimat, scenografia i piękna choć (choć mocno skąpa) muzyka to za mało.
7/10

wojtekrot

http://www.filmweb.pl/film/Dawno+temu+w+Ameryce-1984-1038/discussion/Alicja+Helm an+%26+Sergio,1919645

Niektórych filmów nie powinni puszczać w telewizji...

PS: Mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko - tekst o próbie stworzenia swojej wersji ojca chrzestnego uwieczniłem na screenie, tak żeby mieć się z czego pośmiać w trudnych chwilach. Polecam poszperać w ciekawostkach, z których dowiesz się m.in że Leone odrzucił propozycje reżyserowania "ojca chrzestnego" tylko po to żeby nakręcić DTWA :)
PS2: Prawdopodobnie najlepszy - obok "Pewnego razu na dzikim zachodzie" - OST w histori kina nazywasz "skąpym". AŁA.

ocenił(a) film na 7
Sebu_BGZ

Skąpa muzyka oznacza, że film bardzo długi opiera się tylko na trzech tematach (najważniejszy Debohry) przez co przez większość filmu mamy ciszę lub muzykę nie do końca adekwatną do akcji.
Poza tym chyba nie tylko ja tego wszystkiego nie kupiłem. Film nie był zbytnio nagradzany (znam historię z wycięciem 90 minut w czasie premiery ale to nie mógł być raczej decydujący czynnik.)

wojtekrot

90 minut, puszcanie kopii bez muzyki, oskarżenia o antysemityzm, coś jeszcze? :)

ocenił(a) film na 10
Sebu_BGZ

Jeszcze puszczenie filmu chronologicznie, bez retrospekcji. :)

kaioken26

Ano właśnie, wyleciało mi z głowy.

ocenił(a) film na 7
wojtekrot

Wizerunek Noodlesa niestety odpychający za te występki, w drugiej części filmu tempo faktycznie zbyt wolne, oglądając pierwszą część tydzień temu spodziewałem się że będzie nieco inaczej, bo zapowiadało się bardzo dobrze, na plus oczywiście bardzo dobra nostalgiczna muzyka i wątki komediowe z początku filmu, ale sam nadal nie wiem co sądzić o tym zakończeniu , tak czy inaczej Dawno temu w Ameryce jest jednym z lepszych filmów gangsterskich jakie widziałem ,dla mnie dużo lepszy niż np. Scarface czy Chłopcy z ferajny ..

ocenił(a) film na 10
wojtekrot

Cóż, chyba kino nie dla Ciebie. Pozostań przy tym, co lubisz najbardziej, a więc Król Lew i Królewna Śnieżka.
A tka w ogóle, to dlaczego telewizja publiczna popełnia kolejną "zbrodnię" i puszcza takie dzieło w dwóch częściach. Paranoja.
Pozdro

ocenił(a) film na 6
chemas

Chyba nie uda mi się zrozumieć ludzi krytykujących wystawianie wysokich ocen kreskówkom...

Każdy gatunek ma swoje prawa. Król Lew to arcydzieło (a przynajmniej rewelacja) w kategorii filmu dla dzieci, natomiast (moim zdaniem) Dawno temu w Ameryce jest filmem średnim. Na uwagę zasługuje ciekawa historia, strona techniczna filmu (scenografia, kunszt aktorski) i klimat, ale nie do zniesienia były dla mnie dłużyzny, uboga muzyka (nie mówię o motywie muzycznym na fletni pana), "poszarpane" wątki i jeszcze raz dłużyzny. Miałem wrażenie, że fabuła nie dąży do jakiegoś celu tylko jest to takie ględzenie.

I żadne ściany tekstu (jak ta podrzucona przez Sebu_BGZ) nie zmienią we mnie przekonania. Film był dla mnie nużący, dlatego "6" - niezły...

ocenił(a) film na 7
southmilpitas

No cóż co 3 głowy (łby) to nie jedna ... także nie ma co się z panem spierać ..

ocenił(a) film na 10
southmilpitas

Cóż, ja nie skrytykowałem wystawiania wysokich ocen kreskówkom. Po prostu wolę inne kino. Oczywiście są wyjątki, ale nie na 10. Oczywiście jak dla mnie. A "Dawno temu ..." pewnie i nie dla Ciebie. Z całym szacunkiem.

ocenił(a) film na 6
chemas

Nie krytykujesz?
A to:
"Pozostań przy tym, co lubisz najbardziej, a więc Król Lew i Królewna Śnieżka"
Nie jest to grubo szyta sugestia?

A "Dawno temu..." widocznie nie dla mnie (podobnie jak 75% powstających filmów), nie widzę podstaw, żeby dawać 10, bo inaczej co musiałyby dostać filmy z gatunku "gangsterskiego", które są niewątpliwie lepiej opowiedziane, z lepszą muzyką - nie wiem czy wypada wymieniać Ojca Chrzestnego, bo to oczywista oczywistość.

ocenił(a) film na 10
southmilpitas

Nie wciągaj mnie w głupią dyskusję, która nie ma sensu. Patrzymy na kino inaczej i tyle. A moje słowa owszem były sugestią ale bez złośliwości.

wojtekrot

Cóż jesteś na razie na etapie króla lwa więc nie rozpatruj dzieł wybitnych :).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones